איך עובד דוד שמש ?

דוד השמש הנפוץ כיום הינו המצאה ישראלית הנמצאת בשימוש בכל העולם

כולנו שמענו על דוד שמש, מכשיר גאוני שיושב על הגג ומחמם מים על ידי שימוש באנרגיה סולארית בלבד, אבל רבים מאיתנו לא יודעים איך המכשיר הזה עובד. עקרון הפעולה של דוד שמש הוא יחסית פשוט: בקולטנים יש צינורות עם מים, אנרגיית השמש מחממת את המים שבתוך הצינורות, והם זורמים הלאה ומגיעים למיכל המים, דוד השמש עצמו. רוב הדודים יכילו גם גוף חימום חשמלי אשר יכול לחמם את המים בימים חורפיים.

מהם השלבים בפעולת דוד השמש ?

  • קולטנים – הקולטנים של דוד שמש עשויים ברובם ממתכת ומזכוכית או פלסטיק שקופים, ובתוכם עוברים צינורות מים מפותלים בצבע שחור. הקולטנים מחוברים בצינור אחד למערכת המים הביתית ומהצד השני הם מחוברים למיכל המים, הדוד. קרינת השמש פוגעת בקולטנים והצינורות השחורים קולטים את האנרגיה הסולרית וממירים אותה לאנרגיית חום, בנוסף, נוצר חום נוסף הכלוא בין הזכוכית למתכת מאחר וגם הם מתחממות, כלל החום בקולטן עובר למים הזורמים בצינורות.

  • מיכל המים – בתוך מיכל המים נמצאים כמובן מים, גם הוא מחובר למערכת המים הביתית (כניסה ויציאה של מים) ובנוסף המיכל מחובר גם לקולטנים. המים המגיעים מהקולטנים נכנסים למיכל ועולים למעלה, ונוצרת תחלופת מים בין מיכל דוד שמש לקולטנים על ידי מעבר מים קרים מהמיכל אל הקולטנים. לרוב, מיכל המים ימצא מעל הקולטנים, ואז פעולה זו תתרחש כמתואר. אולם, ישנם מצבים בהם מיכל המים נמצא מתחת לקולטנים (לא על גג הבית) ואז יהיה מנוע חשמלי אשר יגרום לפעולה זו להתרחש באופן מכאני. בנוסף, בתוך המיכל נמצא גם גוף חימום חשמלי אשר מחמם את המים בדוד על ידי חיבור למערכת החשמל הביתית. רוב דודי השמש היום הינם דודים משולבים הפועלים כדוד שמש וחשמל משולב.
 
איך עובד דוד שמש?

חשוב להבין איך הדוד עובד כדי לדעת מה לחפש בדוד טוב


כאשר נרצה לקנות דוד שמש חדש, חשוב שנבין את מנגנון הפעולה שלו בכדי להבין מה חשוב לחפש בדוד טוב. נרצה לרכוש דוד מחברה מקצועית המבינה את מנגנוני הפעולה של הדוד אשר יכולה להתאים את הדוד לביתנו בצורה אולטימטיבית.