טל סחר - דודי שמש
 
 
 
 
1800-534-700
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

איך עובד דוד שמש סולארי?

 
 

דוד השמש הנפוץ כיום הינו המצאה ישראלית הנמצאת בשימוש בכל העולם

 
כולנו שמענו על דוד שמש, מכשיר גאוני שיושב על הגג ומחמם מים על ידי שימוש באנרגיה סולארית בלבד, אבל רבים מאיתנו לא יודעים איך המכשיר הזה עובד. עקרון הפעולה של דוד שמש הוא יחסית פשוט: בקולטנים יש צינורות עם מים, אנרגיית השמש מחממת את המים שבתוך הצינורות, והם זורמים הלאה ומגיעים למיכל המים, דוד השמש עצמו. רוב הדודים יכילו גם גוף חימום חשמלי אשר יכול לחמם את המים בימים חורפיים.
 
 

מהם השלבים בפעולת דוד השמש

 
 
  • קולטנים – הקולטנים של דוד שמש עשויים ברובם ממתכת ומזכוכית או פלסטיק שקופים, ובתוכם עוברים צינורות מים מפותלים בצבע שחור. הקולטנים מחוברים בצינור אחד למערכת המים הביתית ומהצד השני הם מחוברים למיכל המים, הדוד. קרינת השמש פוגעת בקולטנים והצינורות השחורים קולטים את האנרגיה הסולרית וממירים אותה לאנרגיית חום, בנוסף, נוצר חום נוסף הכלוא בין הזכוכית למתכת מאחר וגם הם מתחממות, כלל החום בקולטן עובר למים הזורמים בצינורות.

  • מיכל המים – בתוך מיכל המים נמצאים כמובן מים, גם הוא מחובר למערכת המים הביתית (כניסה ויציאה של מים) ובנוסף המיכל מחובר גם לקולטנים. המים המגיעים מהקולטנים נכנסים למיכל ועולים למעלה, ונוצרת תחלופת מים בין מיכל דוד שמש לקולטנים על ידי מעבר מים קרים מהמיכל אל הקולטנים. לרוב, מיכל המים ימצא מעל הקולטנים, ואז פעולה זו תתרחש כמתואר. אולם, ישנם מצבים בהם מיכל המים נמצא מתחת לקולטנים (לא על גג הבית) ואז יהיה מנוע חשמלי אשר יגרום לפעולה זו להתרחש באופן מכאני. בנוסף, בתוך המיכל נמצא גם גוף חימום חשמלי אשר מחמם את המים בדוד על ידי חיבור למערכת החשמל הביתית. רוב דודי השמש היום הינם דודים משולבים הפועלים כדוד שמש וחשמל משולב.
 
 
איך עובד דוד שמש?
 
 
 

חשוב להבין איך הדוד עובד כדי לדעת מה לחפש בדוד טוב

 

כאשר נרצה לקנות דוד שמש חדש, חשוב שנבין את מנגנון הפעולה שלו בכדי להבין מה חשוב לחפש בדוד טוב. נרצה לרכוש דוד מחברה מקצועית המבינה את מנגנוני הפעולה של הדוד אשר יכולה להתאים את הדוד לביתנו בצורה אולטימטיבית.
 

איך עובד דוד חשמלי

 
ברוב ימות השנה המים מתחממים מיכל בדוד השמש על ידי אנרגיה סולרית. עם זאת לא תמיד יש שמש ולא בכל בית יש אפשרות להתקנת דוד שמש וזה בדיוק הזמן להבין איך עובד דוד חשמלי ומדוע כדאי ומומלץ להתקין דוד חשמל בבית
 
 

דוד חשמל - אנרגיה חשמלית שהופכת לאנרגיה תרמית

 
באופן כללי רובכם תבינו כיצד דוד חשמלי מצליח לחמם את המים הרי אנו יודעים כיצד אנרגיה חשמלית יכולה להפוך לאנרגיה תרמית. זה הרי התפקיד של גוף החימום שהוא חלק חשוב מאוד מדוד החשמל, כאשר ככל שיש התנגדות גדולה יותר לחשמל, כיאה לגוף החימום, נוצרת אנרגיית חום. החום הזה נפלט מגוף החימום ממש כמו שתנור מחמם אתה האוויר והקומקום החשמלי שלכם מחמם את המים. גוף החימום פולט את החום ישירות אל המים במגע ישיר, וכך למעשה יש השפעה למהירות החימום ולאנרגיה שמושקעת לפי כמות המים, קרי נפח המיכל.
 
 

דוד חשמל - גוף החימום מחמם את המים

 
גוף החימום נמצא בחלק התחתון של מיכל הדוד החשמלי או דוד השמש, כאשר גם בדודי שמש יש את גוף החימום שדואג לחמם את המים כאשר אין שמש, כמו למשל בתקופת החורף. גוף החימום יהיה בחלק התחתון כיוון שהחום תמיד יעלה למעלה וכך המים מתחממים באופן אחיד וחסכוני. גוף החימום יהיה תמיד בעל שטח פנים יחסית גדול, בחלק מן המקרים בצורת ספירלה כך שהחום יעבור למים בצורה הכי יעילה שיש. נדרש לא מעט חשמל כדי לחמם כמות גדול של מים, אפילו 40 או 50 ליטרים שמהווים דוד חשמל יחסית קטן, ולכן צריכת החשמל בבית תהיה גבוהה מאוד בחורף.
 
 
איך עובד דוד חשמלי
 
 
 

דוד חשמל - התרמוסטט אחראי לאיזון הפעולה

 
עד כה דיברנו על הפעולה הכללית שמסבירה איך עובד דוד חשמלי אך מלבד גוף החימום יש עוד כמה חלקים חשובים. אחד מהחלקים שבלעדיו לא יוכל לפעול דוד החשמל הוא התרמוסטט. התרמוסטט הוא מכשיר קטן יחסית שנמצא ליד גוף החימום, וברוב הדודים הוא יהיה יחד עמו על צלחת שנקראת בסלנג גם פלאנג'. התרמוסטט אחראי לאזן את הטמפ' כך שהדוד לא יתחמם יותר מידי מה שיוביל למים חמים מידי שיכולים לגרום לכוויות לצרכן, וכמובן להרס מוקדם של החלקים השונים שלו. כאשר הטמפ' מגיע לרף הגבוה ביותר התרמוסטט קולט זאת עם החיישנים שלו ומפסיק את פעולת גוף החימום.
 

הפעלה נכונה של דוד חשמל תאריך בשנים את חייו

 
אחרי שהבנו איך עובד דוד חשמלי צריך להבין גם כיצד אפשר לחסוך בהוצאות שלו. החיסכון בהוצאות יתקבל באותן הפעולות בשני מישורים: ראשית, הוצאות החשמל שלכם יקטנו משמעותית. שנית, ההוצאות על התיקונים והחלפת החלקים בשל הבלאי של הדוד החשמלי יהיו נמוכות בהרבה לאורך השנים. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להפעיל את הדוד החשמלי שלכם בצורה נבונה, כאשר אין סיבה שהוא ידלוק יותר מ-10 עד 20 דקות. כמובן שמוטב גם להתקלח זה אחר זה אם אתם גרים בבית עם כמה נפשות וכך תוכלו לחסוך את ההפעלה שלו מספר פעמים ביום.