כיצד התפתח תחום אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית הינה אנרגיה ירוקה, הנמצאת בחינם ובשפע

אנרגיה סולארית הינה אנרגיה הנמצאת בקרני השמש. בטבע, צמחים יודעים לנצל את אנרגיית השמש ולהמירה לאנרגיה כימית בצורת מזון. לאורך ההיסטוריה בני האדם למדו גם הם לעשות שימוש באנרגיית השמש ולהיעזר בה בעיקר לחימום והדלקת אש. כיום, אחד השימושים הנפוצים ביותר באנרגיה סולארית הם דודי השמש הנמצאים כמעט בכל בית בישראל. בנוסף, במחצית השנייה של המאה העשרים, החלו פיתוחים של תאים פוטו-וולטאים, תאים הממירים אנרגיית שמש לאנרגיה חשמלית.

מהם השלבים העיקריים בהתפתחות תחום אנרגיה סולארית?

  • העת העתיקה – כבר בעת העתיקה בני האדם למדו שניתן לרכז קרני שמש בעזרת מראות וזכוכיות לצורך הדלקת אש.

  • המאה ה-18 – במאה ה-18 מדען צרפתי בשם אנטואן לבוזיאה החל לערוך ניסויים הכוללים שימוש באנרגיה סולארית. הוא בנה עדשה חלולה וגדולה אשר אותה מילא בנוזל שקוף (יין או מים) ובעזרת העדשה ריכז את אור השמש לצורך חימום המים. כמו כן, דוד השמש הראשון פותח גם הוא במאה זו והורכב מקולט ומיכל עץ אשר הכיל נוזל.

  • המאה ה-20 – במאה זו חלו ההתפתחויות העיקריות בתחום האנרגיה הסולארית. דוד השמש אותו אנו מכירים כיום פותח בשנות ה-50 של המאה ה-20 על ידי פרופ' צבי תבור, חוקר ישראלי הנחשב כאחד מאבות השימוש באנרגיה סולארית. פרופ' תבור קידם את תחום האנרגיה הסולארית רבות במיוחד בזכות פיתוח ציפוי שחור לקולטי שמש לקליטת קרני השמש ומניעת פליטתן. כמו כן, במאה זו פותחו תחנות כוח סולאריות המבוססות על המרת אנרגיה סולארית ולאנרגיה תרמית או חשמלית וייצור חשמל בצורה ידידותית לסביבה וחסכונית. אולם, כמעט ולא נעשה שימוש בתחנות כוח סולאריות במאה זו.

  • המאה ה-21 – בעשורים האחרונים החל שימוש נרחב יותר באנרגיה סולארית לצורך הפקת חשמל עקב עליית המודעות לזיהום הסביבה וההתחממות הגלובלית. כיום, תחנות כוח סולאריות מספקות רק אחוז קטן מתצרוכת החשמל ברוב המדינות המפותחות, אבל נתון זה נמצא במגמת עלייה מתמדת.
 
אנרגיה סולארית

המשך פיתוח תחום האנרגיה הסולארית יעזור לנו לשמור על כדור הארץ


תחום אנרגיה סולארית הינו תחום המשמר קיימות ואת איכות הסביבה וחוסך כסף רב לטווח הרחוק. לכן, ככל שתחום זה יתפתח ויגדל נוכל לשמור טוב יותר על העולם בו אנו חיים וליהנות מאוויר ומסביבה נקיים ובטוחים יותר.