טל סחר - דודי שמש
 
 
 
 
1800-534-700
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

חמם לדודי שמש

 
בכל חורף אנו יכולים לחכות לרגע הכי טוב של היום בקוצר רוח, הכניסה למקלחת החמה, ולגלות שיש בעיה בדוד. לא תמיד אנו מבינים בדיוק מה הבעיה ולפעמים אפילו סימנים מאוד ברורים של מים חמים שנעלמים מהר מידי או מים שלא מתחממים עד הסוף, יכולות לספר על תקלות שיש בדוד.

אחרי היכרות עם כל חלקי דוד השמש כל אחד יוכל להבין טוב יותר מתי יש בעיה, כיצד לאבחן אותה בצורה מדויקת יותר וכמובן הבנה מדוע חשבון החשמל שלנו צומח משמעותית בחודשי החורף.
 

מה זה חמם ?

 
בכל דוד שמש יש גוף חימום חשמלי שנקרא גם חמם. הוא עשוי מצינורית דקה של נחושת או נירוסטה בקוטר כ- 8 מ"מ, ובתוכה חוט להט ואלמנטים שונים שנועדו כדי לחמם לנו את המים.
 
החמם שנקרא גם מאיץ חום פלנאג' וגוף חימום לדוד הוא התקן שמטרתו לסייע בחיסכון בחשמל. ההתקן אמור לחמם את הדוד כאשר המפסק מופעל והטרמוסטט חש טמפרטורה נמוכה מהנדרש.

עם זאת, חשוב לזכור שהתקן מן הסוג הזה רלוונטי רק בדודי שמש שבהם מותקנת גם מערכת חשמלית, או לחילופין בדוד חשמל בלבד. ההתקן לא רלוונטי כל עוד דוד שמש פועל בצורה תקינה ועל בסיס חימום המים על ידי קולטי שמש, צינורות וכדומה.
 

כיצד עובד החמם שבדוד השמש ?

 
 
  • כל דוד שמש מחמם ברוב ימות השנה, בעיקר בישראל, באמצעות אנרגיה סולרית. הדוד מחמם באמצעות החלפת חום בין קרני השמש החזקות שמחממות את קולט השמש ובמים שזורמים בצינורות שבתוכו ולאחר מכן אלו מזרימים את המים ישירות למיכל. בחורף, הפעולה הזו לא יכולה להתבצע ולכן החמם יבצע חימום חשמלי.

  • החמם שבדוד השמש מחמם באופן חשמלי בזכות חיבור בטוח לחשמל. אין מה לדאוג, נזק לא יכול להיגרם ולמעשה זוהי פעולה בטוחה שקיימת כמעט בכל בית בישראל. גוף החימום דומה מאוד לכל גוף חימום חשמלי אחר כמו זה שבקומקום החשמלי שלכם, אותו תוכלו לראות בבירור כשתפתחו אותו ותביטו למטה.

  • גוף החימום הוא למעשה מתקן ארוך וצר שמגיע לטמפרטורה גבוהה מאוד. הטמפרטורה גבוה ומצליחה להביא את המים לטמפרטורה גבוהה מאוד של למעלה מ-70 מעלות. בכל דוד שמש יש ברז ערבול ששומר שהטמפרטורה שתגיע לצנרת לא תהיה גבוהה כל כך כי היא עלולה ליצור כוויות, ולכן מעורבבת עם מים קרים במידה שנבחר, כך אנו יכולים לבחור את רמת החום של המים עד גובה מסוים בלבד.
 
 

היתרונות בשימוש בחמם

 
כיום אנשים רבים משתמשים בחמם מהיר, מעין שרוול פלסטיק שמולבש על גוף החימום, ובעזרתו ניתן לחמם את המים במהירות רבה. באמצעות החמם המהיר, תהליך חימום המים מתקצר באופן משמעותי. הסיבה לכך היא פשוטה: במקום לחמם את כל המים שבמיכל, החמם יוצר מעין חוצץ, כך שהוא מחמם חלק מהמים, שבהם אתם יכולים להשתמש לצורך רחצה. במקום לחכות שעות על גבי שעות שהמים יתחממו, תוך מספר דקות אפשר להיכנס לאמבטיה.

אפשר לומר שהיתרון המרכזי של החמם הוא זה שבאמצעותו ניתן לחמם רק את כמות המים שבאמת תשמש אותנו. זהו יתרון של ממש, כיוון שיש לו משמעות כלכלית ברמת המיקרו ומשמעות אקולוגית ברמת המקרו: הוא מאפשר לנו לצמצם בהוצאות החשמל החודשיות שלנו, וגם מונע שימוש באנרגיות החשמל שיוצרות זיהום אוויר ונזק סביבתי.

הפלאנג' מסייע רבות באיטום דוד השמש כך שניתן לשמור על הטמפרטורה בו קבועה בקלות רבה יותר, דבר המקטין משמעותית את צריכת החשמל ומייעל את המערכת כולה. כמו כן, בעזרת האיטום שהפלאנג' מספק ניתן למנוע נזילות לא רצויות של מים מדוד, אשר עלולות לגרום לקצרים ובעיות שונות בדוד עצמו ואף להרס מוחלט שלו.

הפלאנג' קל להסרה וחיבור מחדש, והוא מסייע רבות בתיקון בעיות שונות בדוד. היות ורוב הבעיות בדוד נגרמות בשל תקלה בגוף החימום או בתרמוסטט, בעזרת הפלאנג' ניתן להוציא אותם בקלות, להחליף אותם ולהחזירם למקום בצורה פשוטה המאפשרת תיקון מהיר ויעיל של תקלות רבות בדודי שמש, דבר אשר האריך בצורה משמעותית את חיי המדף של דודי שמש מודרניים.

 

יש כמה אינדיקציות שיכולות לסייע לזהות את הצורך בהחלפת ההתקן ומאיץ החום

 

מים קרים- הדרך הטובה ביותר לזהות תקלה בגוף החימום היא מים קרים גם לאחר הפעלה ממושכת של הדוד. באופן עקרוני, זמן הדלקה של דוד חשמלי עומד על שלוש שעות. לעומת זאת, זמן הדלקה של דוד עם ההתקן מאיץ צריך להיות שעה בלבד. לזה יש להוסיף התחשבות במיקום הדוד (בתוך הבית או בחוץ) ואת הטמפרטורה החיצונית.

קצר או שריפה - גוף חימום מקצר גורם לזליגה של חשמל מחוט הלהט בתוך גוף החימום ולתוך המעטפת, בעוד גוף שרוף יתבטא בחוט להט שכבר הותך ונחתך. בכל אחד מהמקרים נדרשים אנשי מקצוע לבדוק את תקינות גוף החימום.

בלאי ושחיקה - כמו אמצעים אחרים של דוד שמש או חשמל, גם ההתקן שאחראי על חימום המים עלול לסבול מבלאי ושחיקה. את הסימנים האלה אפשר לזהות מראש על ידי חימום איטי יותר של המים, צריכת אנרגיה גבוהה או מבט חיצוני וסקירה כללית של הדוד לפני החורף.

 
 

אילו תקלות נפצות

 
על פניו השימוש בחמם המהיר נראה מושלם. אבל אליה וקוץ בה – מצד אחד מאיץ החום מאפשר לחסוך בחשמל, אבל מצד שני הוא מקצר את אורך החיים של גוף החימום.

מרבית החממים בדודי השמש הם גופי חימום טבולים, או במילים אחרות – נוגעים במים, ומכאן למעשה נוצרת אחת הבעיות הנפוצות ביותר עם החמם – חוט הלהט נשרף, הגוף מפסיק לעבוד וברגע שזה קורה - אנחנו נאלצים להתקלח במים קרים.

המים בישראל ידועים בקשיותם, או במילים אחרות – הם עשירים במלחים. כלומר, בכל פעם שאנחנו מחממים את המים מצטברת לה שכבת אבנית בדוד, בגלל מלחים שמתגבשים ושוקעים על הקרקעית, ממש כמו האבנית שמצטברת לנו בקומקום התה.

שימוש תדיר גורם להצטברות של עוד ועוד שכבות, אחת על גבי השנייה, ועם הזמן האבנית גורמת להתנגדות מצד חוט הלהט, והוא פשוט נשרף. לחלופין ייתכן וקצר חשמלי גרם לחמם שלכם להינזק.

 

כל מה שצריך לדעת על החלפת חמם

 
לקוחות בעלי דוד שמש או חשמל חייבים להזמין אנשי מקצוע מוסמכים לטובת החלפת חמם. החלפת גוף החימום כוללת את המוצר ואת עלות העבודה, והיא בכל מקרה משתלמת יותר בהשוואה לניסיון לבצע את ההחלפה באופן עצמאי.

הסיבה לכך היא רמת הבטיחות הגבוהה הנדרשת לטובת החלפת גוף חימום בדוד חשמל ושמש. כמו כן, מחיר ההחלפה תלוי בשאלה האם רוצים להחליף את גוף החימום בלבד או שמא את האוגן כולו.
 

הפתרון

 
 
טוב תעשו אם תפנו לבעל מקצוע, שמכיר את כל סוגי התקלות, ובמידת הצורך יפרק את הדוד, יחליף את הגוף ויבצע את הפעילות החשובה ביותר - ניקוי האבנית מתחתית הקרקעית.

חברת טל סחר מתמחה בייצור ובתכנון דודי שמש ומערכות סולריות ומספקת מגוון רחב של מוצרים ושירותים בתחום האנרגיה הסולרית, וכן מבחר גדול של מוצרים ורכיבים, שחלקם הוא פרי פיתוחה. התקשרו אלינו עוד היום ונשמח לעזור!