מהו החמם שבדוד השמש?

חמם שנקרא גם מאיץ חום פלנאג' וגוף חימום לדוד הוא התקן שמטרתו לסייע בחיסכון בחשמל. ההתקן אמור לחמם את הדוד כאשר המפסק מופעל והטרמוסטט חש טמפרטורה נמוכה מהנדרש.

עם זאת, חשוב לזכור שהתקן מן הסוג הזה רלוונטי רק בדודי שמש שבהם מותקנת גם מערכת חשמלית, או לחילופין בדוד חשמל בלבד. ההתקן לא רלוונטי כל עוד דוד שמש פועל בצורה תקינה ועל בסיס חימום המים על ידי קולטי שמש, צינורות וכדומה.

יש כמה אינדיקציות שיכולות לסייע לזהות את הצורך בהחלפת ההתקן ומאיץ החום

מים קרים

הדרך הטובה ביותר לזהות תקלה בגוף החימום היא מים קרים גם לאחר הפעלה ממושכת של הדוד. באופן עקרוני, זמן הדלקה של דוד חשמלי עומד על שלוש שעות. לעומת זאת, זמן הדלקה של דוד עם ההתקן מאיץ צריך להיות שעה בלבד. לזה יש להוסיף התחשבות במיקום הדוד (בתוך הבית או בחוץ) ואת הטמפרטורה החיצונית.

קצר או שריפה

גוף חימום מקצר גורם לזליגה של חשמל מחוט הלהט בתוך גוף החימום ולתוך המעטפת, בעוד גוף שרוף יתבטא בחוט להט שכבר הותך ונחתך. בכל אחד מהמקרים נדרשים אנשי מקצוע לבדוק את תקינות גוף החימום.

בלאי ושחיקה

כמו אמצעים אחרים של דוד שמש או חשמל, גם ההתקן שאחראי על חימום המים עלול לסבול מבלאי ושחיקה. את הסימנים האלה אפשר לזהות מראש על ידי חימום איטי יותר של המים, צריכת אנרגיה גבוהה או מבט חיצוני וסקירה כללית של הדוד לפני החורף.

חמם שדודי שמש

כל מה שצריך לדעת על החלפת מאיץ חום

לקוחות בעלי דוד שמש או חשמל חייבים להזמין אנשי מקצוע מוסמכים לטובת החלפת חמם. החלפת גוף החימום כוללת את המוצר ואת עלות העבודה, והיא בכל מקרה משתלמת יותר בהשוואה לניסיון לבצע את ההחלפה באופן עצמאי.

הסיבה לכך היא רמת הבטיחות הגבוהה הנדרשת לטובת החלפת גוף חימום בדוד חשמל ושמש. כמו כן, מחיר ההחלפה תלוי בשאלה האם רוצים להחליף את גוף החימום בלבד או שמא את האוגן כולו.