מהו החמם שבדוד השמש?

בכל חורף אנו יכולים לחכות לרגע הכי טוב של היום בקוצר רוח, הכניסה למקלחת החמה, ולגלות שיש בעיה בדוד. לא תמיד אנו מבינים בדיוק מה הבעיה ולפעמים אפילו סימנים מאוד ברורים של מים חמים שנעלמים מהר מידי או מים שלא מתחממים עד הסוף, יכולות לספר על תקלות שיש בדוד. אחרי היכרות עם כל חלקי דוד השמש כל אחד יוכל להבין טוב יותר מתי יש בעיה, כיצד לאבחן אותה בצורה מדויקת יותר וכמובן הבנה מדוע חשבון החשמל שלנו צומח משמעותית בחודשי החורף.

חמם שנקרא גם מאיץ חום פלנאג' וגוף חימום לדוד הוא התקן שמטרתו לסייע בחיסכון בחשמל. ההתקן אמור לחמם את הדוד כאשר המפסק מופעל והטרמוסטט חש טמפרטורה נמוכה מהנדרש.

עם זאת, חשוב לזכור שהתקן מן הסוג הזה רלוונטי רק בדודי שמש שבהם מותקנת גם מערכת חשמלית, או לחילופין בדוד חשמל בלבד. ההתקן לא רלוונטי כל עוד דוד שמש פועל בצורה תקינה ועל בסיס חימום המים על ידי קולטי שמש, צינורות וכדומה.

כיצד עובד החמם שבדוד השמש

  • כל דוד שמש מחמם ברוב ימות השנה, בעיקר בישראל, באמצעות אנרגיה סולרית. הדוד מחמם באמצעות החלפת חום בין קרני השמש החזקות שמחממות את קולט השמש ובמים שזורמים בצינורות שבתוכו ולאחר מכן אלו מזרימים את המים ישירות למיכל. בחורף, הפעולה הזו לא יכולה להתבצע ולכן החמם יבצע חימום חשמלי.

  • החמם בדוד השמש מחמם באופן חשמלי בזכות חיבור בטוח לחשמל. אין מה לדאוג, נזק לא יכול להיגרם ולמעשה זוהי פעולה בטוחה שקיימת כמעט בכל בית בישראל. גוף החימום דומה מאוד לכל גוף חימום חשמלי אחר כמו זה שבקומקום החשמלי שלכם, אותו תוכלו לראות בבירור כשתפתחו אותו ותביטו למטה.

  • גוף החימום הוא למעשה מתקן ארוך וצר שמגיע לטמפרטורה גבוהה מאוד. הטמפרטורה גבוה ומצליחה להביא את המים לטמפרטורה גבוהה מאוד של למעלה מ-70 מעלות. בכל דוד שמש יש ברז ערבול ששומר שהטמפרטורה שתגיע לצנרת לא תהיה גבוהה כל כך כי היא עלולה ליצור כוויות, ולכן מעורבבת עם מים קרים במידה שנבחר, כך אנו יכולים לבחור את רמת החום של המים עד גובה מסוים בלבד.

יש כמה אינדיקציות שיכולות לסייע לזהות את הצורך בהחלפת ההתקן ומאיץ החום

מים קרים

הדרך הטובה ביותר לזהות תקלה בגוף החימום היא מים קרים גם לאחר הפעלה ממושכת של הדוד. באופן עקרוני, זמן הדלקה של דוד חשמלי עומד על שלוש שעות. לעומת זאת, זמן הדלקה של דוד עם ההתקן מאיץ צריך להיות שעה בלבד. לזה יש להוסיף התחשבות במיקום הדוד (בתוך הבית או בחוץ) ואת הטמפרטורה החיצונית.

קצר או שריפה

גוף חימום מקצר גורם לזליגה של חשמל מחוט הלהט בתוך גוף החימום ולתוך המעטפת, בעוד גוף שרוף יתבטא בחוט להט שכבר הותך ונחתך. בכל אחד מהמקרים נדרשים אנשי מקצוע לבדוק את תקינות גוף החימום.

בלאי ושחיקה

כמו אמצעים אחרים של דוד שמש או חשמל, גם ההתקן שאחראי על חימום המים עלול לסבול מבלאי ושחיקה. את הסימנים האלה אפשר לזהות מראש על ידי חימום איטי יותר של המים, צריכת אנרגיה גבוהה או מבט חיצוני וסקירה כללית של הדוד לפני החורף.

חמם
 

אז מהם יתרונותיו של חמם בדודי שמש ?

החזקה של התרמוסטט וגוף החימום

הפלאנג' הינה חלק בדוד אשר דומה בצורתו לצורת צלחת. על הפלאנג' מותקנים שני חלקים חשובים של הדוד- גוף החימום, אשר אחראי על פעולת חימום המים על ידי המרת אנרגיית שמש או אנרגיה חשמלית לאנרגיית חום, והתרמוסטט, אשר אחראי על ויסות הטמפרטורה לטמפרטורה רצויה, בדרך כלל 65 מעלות. שני החלקים האלה יושבים על הפלאנג', כך שניתן לשמור עליהם בצורה טובה יותר וכן להגיע אליהם בקלות רבה יותר במידת הצורך.

איטום הדוד

הפלאנג' מסייע רבות באיטום דוד השמש כך שניתן לשמור על הטמפרטורה בו קבועה בקלות רבה יותר, דבר המקטין משמעותית את צריכת החשמל ומייעל את המערכת כולה. כמו כן, בעזרת האיטום שהפלאנג' מספק ניתן למנוע נזילות לא רצויות של מים מדוד, אשר עלולות לגרום לקצרים ובעיות שונות בדוד עצמו ואף להרס מוחלט שלו.

נוחות תיקון

הפלאנג' קל להסרה וחיבור מחדש, והוא מסייע רבות בתיקון בעיות שונות בדוד. היות ורוב הבעיות בדוד נגרמות בשל תקלה בגוף החימום או בתרמוסטט, בעזרת הפלאנג' ניתן להוציא אותם בקלות, להחליף אותם ולהחזירם למקום בצורה פשוטה המאפשרת תיקון מהיר ויעיל של תקלות רבות בדודי שמש, דבר אשר האריך בצורה משמעותית את חיי המדף של דודי שמש מודרניים.

ניתן לראות כי ישנם יתרונות רבים לחמם בדודי שמש, והוא חלק בלתי נפרד מהם

כיום, לא מייצרים דודי שמש ללא פלאנג' בשל יתרונותיו הרבים אשר גם משפרים משמעותית את השימוש בדוד השמש וגם מקלים רבות על תיקון תקלות ובעיות בו, כך שניתן ליהנות אף יותר מהשימוש בכלי יעיל זה.
 

כל מה שצריך לדעת על החלפת חמם

לקוחות בעלי דוד שמש או חשמל חייבים להזמין אנשי מקצוע מוסמכים לטובת החלפת חמם. החלפת גוף החימום כוללת את המוצר ואת עלות העבודה, והיא בכל מקרה משתלמת יותר בהשוואה לניסיון לבצע את ההחלפה באופן עצמאי.

הסיבה לכך היא רמת הבטיחות הגבוהה הנדרשת לטובת החלפת גוף חימום בדוד חשמל ושמש. כמו כן, מחיר ההחלפה תלוי בשאלה האם רוצים להחליף את גוף החימום בלבד או שמא את האוגן כולו.