טל סחר - דודי שמש
 
 
 
 
1800-534-700
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מילון מונחים

 

דוד שמש

 
דוד שמש הוא המתקן הכללי שלמעשה מותקן ברוב הבתים בישראל, ולמעשה גם מעוגן בחוק למרות שיש כמה סעיפים שמאפשרים להתקין דוד אחר. דוד השמש פועל על ידי אנרגיה סולרית והוא מורכב מכמה חלקים עיקריים, ביניהם המיכל עצמו שהוא המתקן הגדול והמוכר, שבדרך כלל צבעו לבן, וקולט השמש שהוא זה שקולט את אנרגיית השמש וממיר אותה לאנרגיית חום. דודי שמש הם מוצרים חסכוניים במיוחד ובעיקר בישראל, בה רוב ימות השנה חמים מאוד, החימום כמעט חינמי.

 
דוד שמש
 

דוד חשמל

 
דוד חשמל אולי יישמע דומה מאוד לדוד השמש ואולי הוא יהיה דומה לו במעט, אך למעשה מדובר על שתי פעולות שונות לחלוטין. בעוד דוד השמש מחמם את המים באמצעות האנרגיה הסולרית שמגיעה מהשמש אל קולט השמש, ומחמם את המים באמצעות אנרגיה חשמלית רק כאשר אין שמש, דוד החשמל יכול לחמם את המים רק באמצעות האנרגיה החשמלית. דוד זה יכול להיות יעיל יותר לבתים שאין בהם אפשרות להתקין קולט שמש ובעיקר כשמדובר בצורך במיכל קטן יחסית.

 
דוד חשמל
 
 

קולטי שמש

 
קולט השמש הוא החלק העיקרי ולמעשה החשוב ביותר בדוד השמש ובלעדיו הדוד לא יהיה יעיל כלל. קולט השמש הוא למעשה פאנל סולארי גדול ושחור והוא זה שקולט את קרינת השמש ולמעשה ממיר אותה אנרגיית חום. כיצד זה מתבצע? בקולט השמש יש צינורות רבים ודקים וכך חימום המים מתבצע ביתר קלות, ולאחר מכן המים חוזרים מגיעים לדוד השמש. דוד השמש מזרים מים קרים אל הקולט וכך למעשה הפעולה מתבצעת באופן קבוע.

 
קולטי שמש
 

קולט שמש נחושת

 
הכוונה בקולט שמש היא שהצינורות שנמצאים בתוך קולט השמש עשויים מנחושת, ולא גוף הקולט השמש עצמו. מה טוב בנחושת? היא מוליכה נהדר חום ולכן שימושית מאוד לחימום המים, והיא עמידה בתנאי לחות גבוהים. לכן היא מתאימה למקומות חמים ולחים וביניהם ישראל.
 

קולט שמש ברזל

 
קולט שמש שצינורותיו מברזל מותאם בעיקר למקומות קרים. העמידות בקיפאון של ברזל טוב יותר מאשר נחושת ולכן קולטי שמש אלו יהיו רלוונטיים יותר למדינות צפון אירופה.
 

חמם מהיר

 
חמם מהיר הוא למעשה שרוול שמוחדר אל דוד השמש באמצעות טכנאי דוד שמש מקצועי, והתפקיד שלו הוא לחמם את המים במהירות כאשר מדובר בחימום חשמלי. חמם מהיר מחמם את המים במהירות רבה יותר וכך גם חוסך עלויות, והוא פועל על ידי חימום חלק מהמים בדוד ולא כול המים.
 

אנרגיה סולארית

 
אנרגיה סולרית היא אנרגיית השמש והיא חינמית לכל תושבי כדור הארץ. האנרגיה מומרת לאנרגיית חום כשהיא פוגעת במולקולות שונות, כמו למשל עור גופנו או מים, וכך אנו יכולים לחמם את המים במרבית ימות השנה לגמרי בחינם.
 
אנרגיה סולארית
 

גוף חימום

 
גוף חימום בדודי שמש הוא גוף חימום חשמלי ממש כמו שיש לכם בקומקום. גוף החימום יפעל בדוד שמש רק כאשר נדליק את הבוילר, אך בדוד חשמל הוא האפשרות היחידה לחמם את המים.
 
גוף חימום
 

תרמוסטט

 
התרמוסטט הוא מתקן קטן שנמצא בדוד השמש ותפקידו לכוון את טמפרטורת המים. כאשר המים מגיעים לטמפרטורה גבוהה מאוד הוא מווסת את החימום כדי למנוע נזקים.
 

פלאנג'

 
הפלאנג' הוא כינוי למתקן שעליו מונחים התרמוסטט וגוף החימום והוא דמוי צלחת. הוא שממש בעיקר טכנאי דודי שמש כדי להסביר מה תקול ואת מה צריך להחליף.
 

מחליף חום

 
מחליף חום הוא למעשה מתקן שנמצא בשימוש רב ולא רק בדודי שמש, ותפקידו הוא להחליף את החום בין שני זורמים שבאים או לא באים במגע זה עם זה. בדוד השמש הוא יהיה בצורת ספירלה שנמצאת במרכז המיכל, כאשר המיכל עצמו יכול להיות רחוק מאוד מקולט השמש ואפילו בבית.
 
מחליף חום