טל סחר - דודי שמש
 
 
 
 
1800-534-700
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

קולטי שמש - המדריך המלא

 

קולטי שמש – הסבר קצר

 
קולטי שמש הם אותו חלק דמוי לוחות בדודי השמש המוכרים לנו מגגות הבניינים בישראל. כל לוח של קולט שמש הוא מעין תיבה שטוחה למדי, שחלקה העליון שקוף, ושאר התיבה צבוע בגוון כהה. כפי שמרמז שמם, קולטי שמש הם אותו חלק במערכת הקולט את אנרגיית השמש מהקרניים הפוגעות בו, וממיר אותה לאנרגיית חום.
 
קולטי שמש, לפיכך, בעצם משמשים לניצול משאב זמין הקיים בשפע סביבנו, ואינו עולה כסף – הוא קרני שמש. הם מפיקים ממנו אנרגיה, בה ניתן להשתמש לצרכים שונים. אנו מכירים בעיקר את דוד השמש, אולם לקולטי השמש יש שימושים שמעבר לחימום מים בלבד. קולטי שמש ניתנים לחיבור לדוד חשמל, ואז נעשה בהם שימוש לצורך הפקת חשמל מהשמש, באופן נקי ובלתי מזהם. פרט לאיכויותיו האקולוגיות והחסכוניות כלכלית, החשמל המופק מאנרגיית השמש הוא זהה לחשמל המוכר – המערכת מחוברת למערכת החשמל הביתית, ומאפשרת שימוש בכל מכשירי החשמל, התאורה וכו' ללא צורך בחברת חשמל ,למעט כגיבוי בשעת הצורך.
 
 
קולטי שמש
 
 

קולטי השמש בארץ ובעולם

 
בעוד שאצלנו קולטי שמש הם הדבר הכי שגרתי ומובן מאליו, באמריקה גילו רק עכשיו את חשיבותם של קולטי שמש. כך בעוד מספר חודשים על פי הצהרת דובר הבית הלבן, יותקנו על הבניין המפורסם ביותר באמריקה דודי שמש וקולטי שמש, שיאפשרו חימום מים באמצעות אנרגיית השמש.

מדהים, אך מה שבאמריקה נתפס כמהפכה אקולוגית מיושם בארצנו הקטנטונת מזה כמה וכמה עשרות שנים. כמובן שיש ליחס את הקליטה של קולטי שמש בקרב אזרחי ישראל לאקלים השונה כל כך בישראל לעומת וושינגטון הצוננת – אנו נהנים מהרבה יותר ימי שמש יפים, המאפשרים ניצול גבוה יותר באופן ניכר של קולטי שמש המותקנים על גגות בתי ישראל.
 

קולטי שמש בבית הלבן

 
אובמה אינו הראשון באמריקה המגלה את יתרונותיהם של קולטי שמש. קדם לו הנשיא ג'ימי קרטר, שכבר לפני שלושים שנה התקין קולטי שמש על גג הבית הלבן, בשל משבר הנפט של אותה תקופה. קרטר היה חסיד של האנרגיה הידידותית והזולה המופקת על ידי קולטי שמש, אולם הדורות הבאים אחריו חשבו אחרת. הנשיא רונלד רייגן, שראה בפנייה לאנרגיה ירוקה חולשה המנוגדת לערכים "אמריקאיים", הסיר את כל קולטי השמש שהותקנו על ראש הבית הלבן.

אבל כיום, בעקבות פעולתם בתקשורת של פעילי איכות סביבה אמריקאיים, נשברו אנשי הנשיא הנוכחי והסכימו להשיב לגג הבניין המפורסם ביותר בארצות הברית את קולטי השמש. הסכמה זו באה כנראה בשל הרצון לחזק את תדמיתו הירוקה של אובמה, אולם אין הסיבה משנה. כן, מדובר במעשה סמלי, כמו גם רק בבית אחד, אולם זהותו יכולה להיות נר לאמריקאים רבים, לגלות את חשיבותם של קולטי שמש, ולעשות כמעשה נשיאם ולהתקינם על גגות בתיהם. וזהו כבר צעד אחד בכיוון הנכון לשחרור מהתלות העולמית בנפט.