טל סחר - דודי שמש
 
 
 
 
1800-534-700
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

קולט שמש נחושת VS קולט שמש מברזל

 
 
אחד החלקים החשובים ביותר במערכת סולארית הוא קולט השמש, והישראלי הממוצע לא באמת מבין אלו סוגים של קולטים יש וכיצד הוא בכלל בנוי.

במאמר זה נדבר על סוגי קולטי השמש שקיימים ועל ההבדלים ביניהם, למי כל אחד מהם יתאים ומה משפע על הבחירה.

 

החלק החשוב בדוד שמש

 
מערכת דוד השמש בנויה מכמה חלקים שונים אך יש שניים עיקריים: מיכל חימום וקולט השמש. המיכל הוא זה שמכיל בתוכו את גוף החימום החשמלי שפועל כאשר החלק השני העיקרי, קולט השמש, מספק את האנרגיה המספקת לחימום.

קולט השמש כאמור הוא החלק השני ואולי אף החשוב ביותר והוא הסיבה שקוראים לדוד "דוד שמש" הרי שבלעדיו מדובר בדוד חשמלי בלבד. קולט השמש הוא למעשה פאנל סולרי גדול שתפקידו לקלוט את האנרגיה הסולרית, קרני השמש והקרינה שבהם, וכך מחמם את המים שזורמים בתוכו בצינורות קטנים במיוחד. כעת נשאלת השאלה ממה הצינורות הללו עשויים?

 
 
קולט שמש - טל סחר
 

הקשר בין הקולט שמש לחומר שמרכיב אותו

 
 
אותם צינורות קטנים הם למעשה אלו שמתחממים, והעובדה שהם קטנים תורמת לחימום מהיר יחסית. כמובן שהצינורות רבים ולאחר מכן מתאחדים לצינור גדול, זהו הצינור שמזרים את המים החמים אל המיכל עצמו וכך חוזר חלילה באנרגיה חינמית לחלוטין.

עם זאת, הצינורות חייבים להיות עשויים מחומרים שעמידים לתנאי מזג אוויר קשים, וכמובן להוליך חום בצורה מושלמת. יש שני חומרים ראשיים שמרכיבים את הצינורות, הראשון והנפוץ ביותר בארץ הם צינורות הנחושת, והאפשרות השנייה הם צינורות הפלדה, קרי צינורות ברזל. מה היתרון של כל אחד ולמי הם יתאימו?
 

יתרונות קולטי שמש מנחושת

 
קולטי שמש נחושת הם למעשה קולטי השמש שעשויים מצינורות נחושת וזהו שמם המוכר, גם באופן מקצועי, בדיוק כך קורה עם קולטי שמש ברזל. קולטי שמש נחושת נהנים מצינורות נחושת דקים ויעילים במיוחד שמוליכים את החום בצורה נפלאה. הולכת החום של הנחושת טובה יותר מהולכת החום של הברזל וזה מראה עד כמה היא מתכת יעילה, אך המאפיין החשוב ביותר שלה היא העמידות שלה ללחות. במקומות חמים ולחים, מה שמאפיין למעשה את כל שטח מדינת ישראל בחודשי הקיץ ברמה כזו או אחרת, צינורות הנחושת יהיו הטובים והעמידים ביותר.

 

החסרונות שבקולטי שמש נחושת

 
 
צנרת הנחושת לא חפה מחסרונות ויש לה כמה חסרונות קטנים שחשוב להכיר לפני שנסגרים על בחירת קולטי שמש נחושת. צנרת הנחושת אמנם מוליכה חום בצורה נפלאה והיא עמידה מאוד לתנאי לחות, אך היא יכולה לסבול מאבנית יותר מאשר קולטי שמש ברזל.

קולטי שמש ברזל יהיו עמידים יותר לצרה זו, כאשר אם יש אבנית בתוך הצינורות אין מנוס מאשר ניקוי פנימי. יחד עם זאת, בתנאי קור מתחת לאפס, קולטי שמש ברזל יהיו טובים יותר מקולטי הנחושת.
 
 

היתרונות של קולטי שמש מברזל

 
ההבדל המהותי ביותר בי קולטי שמש נחושת לקולטי שמש ברזל הוא העמידות בפני תנאי קור קיצוניים. אמנם ישראל היא לא מדינה שידועה בחורפים קשים במיוחד אך בחודשי החורף סביר להניח שהטמפרטורה תרד מתחת לאפס באזור ירושלים, צפת, הגליל העליון, אולי גם קרית שמונה, מצפה רמון וכולה.

כל המקומות הגבוהים והקרים עלולים לסבול מפיצוץ בצנרת במידה ויש להם קולטי שמש מנחושת, שאינה עמידה לתנאים אלו. קולט שמש מברזל לעומת זאת יישארו עמידים ממש כפי שהם עומדים איתן גם בחורף האירופאי, שם קולטי שמש מברזל נפוצים הרבה יותר בגלל האקלים.